Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking

Saaremaa velotuur läbi aegade 1957-2007

« tagasi

30. Saaremaa velotuur 1986. aasta

Tegu on juubelituuriga, millele annab sära juurde see, et esmakordselt Saaremaa spordiajaloos mängitakse välja ka Eesti meistri medalid jalgratturite mitmepäevasõidus.

Kolmekümne aastaga oli jalgrattasport muutunud Saaremaal üheks populaarsemaks spordialaks ja velotuur oodatuimaks spordisündmuseks. Kümnete saare noormeeste igapäevaelus oli jalgrattasport võitnud kindla koha ning paljudest varem jalgrattal eesmärgita ringikihutajaist olid saanud meistersportlased. Velotuur oli toonud jalgrattasportlaste peresse palju noori, kelle read iga aastaga veelgi täienevad.

Et jalgrattavõistlused kulgeksid ladusalt olid võistlusel kõrge kvalifikatsiooniga kohtunikud, teiste hulgas rahvusvahelise kategooriaga Oleg Sapožnin, Ants Väravas, Tõnu Otsa, Hilja Guržinsli ja Malle Põldu (kõigil üleliiduline kategooria).

Saaremaa meeskonna kapten juubelituuril oli Arvi Ait. 25-aastane Saare KEK-i elektrik, meistersportlase kandidaat Arvi Ait oli jalgrattaspordiga tegelenud 11. aastat. Meistersportlane meeskonnas oli Kingissepa 2. keskkooli 17-aastane abiturient Riho Räim, kes aasta varem tuli üleliidulistel “Urožai” krossimeistrivõistlustel noorte arvestuses kolmandaks.

15 aastane Alari Link oli tegelenud alaga kolm aastat. Viimasel “Urožai võistlusel sõitis ta end grupisõidus kuue hulka. Kingissepa 1. keskkooli 16-aastane õpilane Marek Saar oli alaga tegelenud vaid kaks aastat.

Kaasa tegi ka 21-aastane meisterspotlane Andres Lauk, kes eelmisel aastal tuli üleliiduliseks maanoorte meistriks. Meeskonna üks staažikamaid oli 23-aastane Aimur Arge, kes jalgrattaspordiga sinasõber 10 aastat.

Velotuuri avaakordiks oli kaupluse “Lemmik” ees toimunud kooliõpilaste rattavõistlus. Vaatamata päevasele vihmale oli sõita soovijaid päris palju ja see tegi korraldajatele rõõmu.

Tüdrukutest oli kiireim Kaie Lember, noorematest poistest Ahti Lepp ja kuni 14-aastastest poistest Indrek Saar, kelle aeg 3.29 jäi kättesaamatuks nii mõnelegi velotuurist osavõtjale.

Velotuuri proloogile lähetati 79 ratturit 15 meeskonnast. Kaasa tegid ka eelmise aasta võitja Tõnu Vilu ja võitjameeskond M. Lillevere nim. Kolhoos. Üldse osaleb 14 meistersportlast ja 28 meistersportlase kandidaati.

Oma sisu näitasid Eesti koondise trekiratturid, sest kaks esikohta võtsid Andrei Staršov ja Üllar Juudas. Kolmas oli Juris Zapackis Lätist, Andres Lauk oli viies.
Hilisem velotuuride korraldaja Riho Räim sõitis finišisse kusagilt laenatud naistejalgrattaga. Võistlusratta purunemise tõttu kaotas ta mitte üksi väärtuslikke sekundeid, vaid võimeid arvestades poolteist minutit.

Esimene etapp Muhusse kulges rahulikus tempos ja eest ära sõitjaid polnud. Esimese vahefiniši Laimjalas võitis Teet Laaneots Tartust. Tempo ei tõusnud ja enamus ratturitest püsis grupis.
Alles väina tammil hargens juhtgrupp pikaks ketiks. Vahefiniši Orissaares võitis Andrei Staršov, oli ka mahajääjaid, kuid Kangruselja kandis jõudis 21 meheline grupp liidritele järele.

Vahefinišis Laimjalas oli kiireim trekikoondislane Sergei Olivson. Ja jälle ühtase tempoga sõit kuni finišini. Etapivõit Andrei Staršovile, teine oli Jaan Kirsipuu ja kolmas Üllar Juudas. Saarlased olid suures grupis.

Tehumardil vihmasajus sõidetud 30 km eraldistardist sõidu võitis Sergei Olivson, Vjatšeslav Kovaljovi ja Meelis Lippe ees. Andres Lauk oli 8., Arvi Ait 34., Riho Räim 48.
Liidrisärgi tõmbas selga Sergei Olivson, meeskondadest asus juhtima trekikoondis.

Kolmanda etapi Kingissepa – Tika – Valjala – Kingissepa pikkuseks oli 133 kilomeetrit.
Esimese vahefiniši võitis Ingvar Saar, teises ja kolmandas vahefinišis oli kiireim Andrei Staršov. Etapivõidu võttis aga Üllar Juudas Jaan Kirsipuu ja Andrei Staršovi ees. Viimane tõusis taas velotuuri liidriks.

Kolme vahefinišiga neljanda etapi teekond viis ratturid Kingissepast – Kaali – Pihtla ringile, mida läbiti kolm korda – kokku 137 km. Taas võttis kaks vahefinišivõitu Staršov, ühes oli parim tema meeskonnakaaslane Andrei Zagitov.
Lõpujoonel oli taas ees Andrei Staršov, teise koha sai Üllar Juudas ja kolmandaks jäi Priit Piilberg.

Viimasel etapil mõõdeti sadade pealtvaatajate ees 5,5 kilomeetrisel ringil Kingissepa linnas. Kahekümne ringilisel võidusõidul ei andnud konkurentidele sõnaõigust Staršov. Tema oli esimene kõigis vahefinišites ja ületas Jaan Kirsipuu ees ka võitjana finišijoone.

Eesti NSV mitmepäevasõidu meistriks tuli ja 30. Saaremaa velotuuri võitjapärg pandi kaela Narva kalevlasele, trekikoondise liikmele Andrei Staršovile, kes läbis võidusõidu 12:13.54-ga. Järgnesid Üllar Juudas 12:16.10 ja Meelis Lippe 12:17.25 (mõlemad trekikoondisest). Meeskondlikult oli parim Tallinna Tööjõureservide meeskond.