Velotuur on selleks aastaks läbi!
  AJALUGU  
   In english
Avaleht
Tutvustus
Uudised
Ajalugu
Online uudised
Juhend
Registreerimine
Majandamine
Võitjate sõit
Kava
Etapid
Osavõtjad
Protokollid
Pildid
Võitjad läbi aegade
Sponsorid ja toetajad
Lingid

ABC Kompuuter


Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking


 

Saaremaa velotuur läbi aegade 1957-2007

« tagasi

27. Saaremaa velotuur 1983. aasta

Võidusõidul sõideti seekord Kommunismiehitaja karikale ja spordiühing “Jõudi” medalitele. 48-st alustanud sportlasest olid seitse meistersportlased ja 14 meistersportlase kandidaadid.

Kingissepa – Tehumardi – Lümanda – Kihelkonna – Kingissepa etapil said enne Lümandat eest ära Alar Aia, Runo Ruubel, Kaido Kaasma ja Arvi Ait. Viimane langes peagi peagruppi tagasi.
Ülejäänud kolm oleks ilmselt ka etapi paremusjärjestuses kolm esimest kohta omavahel ära jaganud, kui Kogulas poleks olnud takistamas lehmad. Juhttriol kulus sarvekandjate vahelt läbipääsemiseks oma 15 sekundit ja peagrupp püüdis jooksikud kinni allesm mõni kilomeeter enne finišit. Nii tuli etapivõitjaks Üllar Juudas minimaalse edumaaga meie Andres Laugu ja Kalev Jereti ees.

Järgmisel päeval sõideti linnast Muhu Liivale ja tagasi kokku 137 kilomeetrit. Kõigis kolmes vahefinišis võitles aktiivselt Andres Lauk, olles Valjalas esimene, Orissaares ja Laimjalas teine.

Kui Saaremaa pinnal oli võistlejate grupp enam-vähem koos, siis väina tammil see küljetuulega rebenes. Kümme meest sai eest minema ja nad kasvatasid oma edu juba viiele minutile. Etapivõidu sai Meelis Järvekülg Meelis Kooli ja Ain Kirsi ees.

Seejärel jõudis jalgrattakaravan Leisi. Peagrupp tõstis kohe tempot, kui Andres Lauk purunenud kummiga teepervele jäi. Tehniline abi sõitis aga meie kolmanda arvesse mineva sõitja Aivo Maripuu järel ja nii andis Arvi Ait medalikolmikus sõitvale mehele oma jalgratta. Lauk aga unustas suure hasardiga võistlusmäärustiku trahviskaala ja ta diskvalifitseeriti kõrvalise abi kasutamise eest.

Leisis ootas rattureid orkester ja pealtvaatajate tugev aplaus. Esimesena tagasipöörde teinud Kalev Jeretile kingiti avamisjärge ootavate Soela väina mängude medal ja märk. Nende mängude peakohtunik Väino Vaha suutis koos velotuuri organiseerimiskomitee liikmetega korraldada rattasportlastele väga-väga hea vastuvõtu, mis tõstis veelgi velotuuri mainet.

Linnapoole sõidul kruvis peagrupp tempo kõrgeks ja Lemmiku poe ees oli esimesena finišis Raul Arula, Üllar Juudase ja Kalev Jereti ees. Peagrupis lõpetanud Järvekülg säilitas liidripositsiooni.

Sõrve etapil sõitsid kohe eest ära kolm meest. Läätsa vahefinišis olid nad juba nii kaugel ees, et peagrupis tekkis segadus. Osa sõitjaid tahtis Pagilas otse minna, osa paremale keerata, kuna teeviidale oli Torgu kirjutatud, millest võistlustrassi tutvustamisel ka juttu oli.
Unustati pisiasi, et peateelt ärakeeramisel on suunajateks kas kohtunikud või julgestustöötajad. Liidrite kinnipüüdmistuhinas hakkas jälitajate grupp, mille tuumiku moodustasid Juudas, Jeret, Aia, Paabo vales suunas nii tugevasti tööd tegema, et mehed ei kuulnud enam autode sireeni ega märgatud kaasvõistlejate kadumist oma järelt.
Enne Kaugatumat jõudis tehnilise abi auto noormeestele siiski järele ja selle eksirännakuga kaotati hulk väärtuslikke minuteid. Peagruppi jõuti tagasi Lõopõllul pärast kigi 30 kilomeetrist armutut pedaalimist.
Etapivõidu võttis Murd ja kuna senine liider Järvekülg lõpetas temast 5.51 hiljem sai Murd endale ka liidrisärgi.

Linnaringil seekord kriteeriumi põhimõtet ei rakendatud ja 78 km pikkuse sõidu kolm paremat olid Paabo, Aia ja Piilberg. Veidi üle 500 km pikkuse 27. Saaremaa velotuuri lõpetas 36 ratturit.

Kolm paremat olid viimasel päeval aktiivselt sõitnud ja liidrisärgi tagasi võitnud Meelis Järvekülg, Aivar Murd ja Rasmus Kool. Arvi Ait oli Jõu arvestuses 11. ja kokkuvõttes 20.

Järgneb...