Velotuur on selleks aastaks läbi!
  AJALUGU  
   In english
Avaleht
Tutvustus
Uudised
Ajalugu
Online uudised
Juhend
Registreerimine
Majandamine
Võitjate sõit
Kava
Etapid
Osavõtjad
Protokollid
Pildid
Võitjad läbi aegade
Sponsorid ja toetajad
Lingid

ABC Kompuuter


Saaremaa Jalgrattaklubi Viiking


 

Saaremaa velotuur läbi aegade 1957-2007

« tagasi

25. Saaremaa velotuur 1981. aasta

Võidusõidule startis 58 jalgratturit 13 meeskonnast. Alustuseks oli kavas 2,1 km pikkune proloog, kus konkurentidest oli kiirem Mallor Türna, Üllar Juudase ja Alar Aia ees. Saaremaa meestest oli parim Tihemetsa tehnikumis õppiv Andres Lauk, olles viies.

Pärastlõunal ootas ees 100 km. Tugev tuul ja vihmasadu tegid viis suurt ringi ümber linna raskeks. Pidevalt sõitis juhtgrupi ees kollases liidrisärgis Türna, kes oli esimene ka finišis, Andres Lauk lõpetas viiendana, Aimur Arge sai 28. koha. Kahjuks katkestas võidusõidu kümme ratturit, teiste hulgas ka 21. velotuuri võitja Arno Lääne.

Järgmine etapp oli võidusõidu pikim ja raskeim. Külmas hommikuvihmas lähetati ratturid teele 113 kilomeetri pikkusele teekonnale. Mõlemas vahefinišis nii Karjas kui Pöidel olid esikolmikus Mallor Türna, Gaido Päär ja Arvi Tammesalu. Lõpujoonel oli ees Türna, tema kannul Tammesalu ja Raul Arula. Saarlastest jäid sõitma veel Aimur Arge ja Andres Lauk.

Järgmisel päeval alustati Tehumardilt 98 km pikkust etappi. Enne starti meenutas orgkomitee esimees Endel Prooses Nõukogude sõjameeste mehisust Saaremaa kaitse- ja vabastuslahingutes, ühiselt asetati monumendi jalamile lillekorv.

Sõideti linnast läbi Leisi ja tagasi. Etapil oli ka suurem kukkumine milles osales 15 meest, teiste hulgas ka Arvi Tammesalu. Ei vedanud ka Andres Laugul, kes tegi Upa kurvis uperpalli, sai parajalt haiget, kuid jätkas sõitu. Etapi võitis Mallor Türna, Raul Arula ja Kalev Visti ees.

Pühapäeval oli velotuurile kaasaelamas sadu pealtvaatajaid ja see päev kujunes tõeliseks rattapropaganda päevaks. Kõigepealt paeluv kriteerium, kaasategemas väljaspool arvestust Eesti nimekaim rattamees Aavo Pikkuus.
Rahutuuri- ja olümpiavõitjale oli see viimaseks võidusõiduks tippspordi tasemel. Tõsise harjutamise lõpetanud Pikkuus noppis vahefiniši punkte ja jättis kaaslased seljataha ka finišis. Võistlusarvestuses võitis Arula Alar Aia ja Gaido Pääri ees.

Juubeli tuuri võitis individuaalarvestuses Mallor Türna Tartu Kalevist Raul Arula EPA SK ja Tõiv Tamme Nõo sovhoos ees. Andres Lauk oli parima saarlasena 11. Raske velotuuri lõpetas 31 ratturit.

Võistkondlikult olid edukamad EPA SK, Pärnu MK ja Tartu Kalev.

Järgneb...