Saaremaa velotuur läbi aegade 1957-2007

« tagasi

23. Saaremaa velotuur 1979. aasta

“Nõnda rohkearvulist osavõttu ei julgenud küll oodata,” tõdesid päev enne velotuuri algust mandaatkomisjoni liikmed, kui registreeritud oli juba sada sportlast.
Esimese etapi starti rivistus 103 sportlast, teiste hulgas Eesti nimekaim, teeneline meistersportlane Aavo Pikkuus, äsjasel rahvastespartakiaadil suurmeistrinormi täitnud Kalev Raudsepp ja Raul Oja. Kaasa olid tegemas eelmiste tuuride võitjad Arno Lääne, Uno Porgand, Mihkel Joosep ja Ado Hein.

Eraldistardist sõidu võistlusmaa pikkuseks oli rohke osavõtjate arvu tõttu 25 km asemel 10 km. Oodatult sõitis parima aja välja Pikkuus, kellele vaid sekundiga kaotas Raudsepp. Saarlaste parimana sai Elmut Vahter 18. aja.

Kuna möödus 35 aastat Saaremaa vabastamisest, siis asetasid Tehumardi mälestussamba jalamile pärja Aavo Pikkuus ja Kalev Raudsepp. Rasketest lahingutest rääkis Suure Isamaasõja veteran Bentsion Rubinstein. Sportlasi tervitas Sõrve sovhoosi parteialgorganisatsiooni sekretär Hans Varris.

Seejärel ootas rattureid 82 km pikkune etapp Tehumardilt läbi linna Kihelkonnale ja sealt Kingisseppa. Suur grupp püsis koos kuni linnani, kuid peagi eraldus 13 meheline juhtgrupp. 6-7 km enne finišit õnnestus omakorda lahti rebida M. Joosepil, J. Veerannal, K. Raudsepal ja R. Ojal ning sellises järjekorras ka lõpetati. Pikkuus finišeeris 59 sekundit hiljem.

Liidriks asus Kalev Raudsepp, kellele kahe sekundiga kaotas Joosep ja 42 sekundiga Pikkuus. Meie Elmut Vahter oli 22.

Pikimal etapil Kingissepa – Liiva – Kingissepa oodati head sõitu eelmisel päeval ebaõnnestunud Aavo Pikkuusilt, kel oli vaja sõita tagasi minut. Mees sõitiski aktiivselt ja otsis pidevalt võimalusi lahtirebimiseks. 12-13 km enne finišit see mehel ka õnnestus, kui koos Arvo Läänega kihutati grupist minema. Kollases liidrisärgis Raudsepp üritas küll jooksikuid püüda, kuid jõudu jäi seekord väheks.

Nii kasvatasid Pikkuus ja Lääne oma edu soliidseks. Lõpujoonel oli olümpiavõitja edu oma kaaslase ees 3 sekundit. Suure grupi ees lõpetas esimesena Jaan Veeranna. Liider Raudsepp lõpetas grupis ja talle märgiti 9.-16.koht. Individuaalselt tõusiski liidriks Aavo Pikkuus.

50 km pikkusel meeskonnasõidul kindlustas oma võistkondlikku juhtpositsiooni Tartu Dünamo, kes kokkuvõttes edestas Tallinna Kalevit 1.47 ja EPA spordiklubi 12.40-ga

80 km pikkusel kriteeriumisõidul noppis kõige enam punkte ja sekundeid Tartu Dünamolane Jaan Veeranna, tõustes kuuendalt kohalt teiseks. Aavo Pikkuus võitis küll etapi, kuid oli rohkem tegelenud klubikaaslase abistamisega.
Kokkuvõttes oli parim Aavo Pikkuus, kellele järgnesid Jaan Veeranna ja Mihkel Joosep. Saarlaste parimana sai Elmut Vahter 78 lõpetanu hulgas 22. koha, Leevi Kuivjõgi oli 30.